شرکت خدمات گستر ادامه
شماره تلفن تهران 85300

اسپیلت

اسپیلت یونیت:
همانطور که در مقاله ی نگاهی گذرا به تهویه مطبوع اشاره گردیده است، اسپیلت ها تجهیزاتی هستند که می توان از آن ها جهت سرمایش در تابستان و همچنین گرمایش در زمستان استفاده نمود.

images-19
این تجهیزات از دو بخش یونیت داخلی یا هواساز و همچنین یونیت خارجی یا کندانسور تشکیل می شوند. عمل گرمایش در این تجهیزات مانند عمل سرمایش به سیکل رانکین (شامل چهار مرحله ی افزایش فشار، حرارت دهی و میعان، کاهش فشار و اختناق، حرارت گیری و تبخیر) وابسته می باشد. از دو طریق می توان عمل گرمایش را میسر نمود. یک روش استفاده از شیر اختناق دو طرفه برای تغییر جهت سیکل رانکین خواهد بود که باعث می شود جای اواپراتور و کندانسور  تغییر نماید. در این روش از برق به عنوان تامین کننده ی انرژی استفاده می شود. اما روش دوم استفاده از کویل آب گرم می باشد. در این روش آب گرم تولید شده توسط موتورخانه یا پکیج وارد کویل تعبیه شده در دستگاه می شود، سپس هوای عبوری از روی کویل گرم شده و محیط را گرم می نماید. در روش دوم سوخت مورد نیاز موتورخانه یا پکیج از طریق گاز شهری یا گازوییل تامین می شود در نتیجه عدم استفاده از سیکل رانکین باعث کاهش مصرف برق خواهد شد و تنها فن های دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند به همین دلیل این روش که منحصرا در دستگاه های داکت اسپیلت یا اسپیلت های کانالی قابلیت اجرایی شدن را دارد مقرون به صرفه تر خواهد بود.

images-21
اسپلیت ها بر اساس نوع ساخت به دو گروه اسپایت یونیت و داکت اسپلیت تقسیم بندی می شوند. در مقاله ی داکت اسپلیت بیان کردیم که عملکرد این دو دستگاه شبیه هم می باشد با این تفاوت که اسپلیت یونیت ها به طور ایستاده یا دیواری در محیط وجود دارند و هوا را مستقیما در فضا پخش می نماید اما داکت اسپلیت ها در سقف کاذب ساختمان ها نصب می شوند و هوا را از طریق کانال کشی به محیط انتقال می دهند. همچنین هر کدام از این تجهیزات از منظر نوع کمپرسور به دو دسته ی معمولی و اینورتر تقسیم می شوند که در مقاله ی داکت اسپلیتبه طور مفصل در مورد هر یک توضیح دادیم. بنابراین از علاقه مندان دعوت می شود جهت آشنایی با این دستگاه ها مقاله ی فوق را مطالعه نمایند.

اسپیلت
مزایای اسپلیت گرمایشی:
– ظاهری زیبا
– ابعادی کوچک
– اشغال نکردن فضای محیط
– عدم تولید آلودگی(دوده و…)
– بازده بالا
– استقلال هر واحد
معایب اسپلیت گرمایشی:
– مصرف برق بالا در صورت استفاده نکردن از کویل آب گرم
– هزینه ی اولیه بالا
– تولید صدا
– گرمایش ضعیف

نوشتن نظرات و ارسال آن برای ما