شرکت خدمات گستر ادامه
شماره تلفن تهران 85300

رعایت نکات ایمنی در قلب خانه

رعایت نکات ایمنی در قلب خانه
آشپزخانه قلب هر خانه است و رعایت نکات ایمنی در این محیط بسیار حائز اهمیت است .خانم های خانه دار بیشتر وقت خود را در آشپزخانه سپری میکنند به همین دلیل باید درباره نکات ایمنی در آشپزخانه و وسایل خانه اطلاعاتی کسب کنند تا از هرگونه حادثه ناگواری پیشگیری کنند. همه ما میتوانیم با رعایت کردن برخی نکات ایمنی در هنگام آشپزی و نظم وسایل آشپزخانه، از خطرات جبران ناپذیر پیشگیری کنیم.
اگر این موارد ایمنی جدی گرفته نشوند، آشپزخانه میتواند مکان خطرناکی باشد. نکاتی که در این مطلب ارائه شده را جدی بگیریم تا هنگام آشپزی کسی آسیب نبیند.
بررسی حریق ها و حوادث رخ داده در منازل بیانگر این است که کانون بسیاری از آنها آشپزخانه یا وسایل مرتبط با آن بوده که با رعایت نکات ایمنی بسیار ساده می توان از وقوع آن جلوگیری کرد.
نکات ایمنی توصیه شده به خانم های خانه دار:
contemporary-kitchen-banner3
خانم های خانه دار، اگر می خواهید سالم بمانید این نکته ها را حتما بدانید.
بهتر است برای تامین برق یخچال از محافظ الکتریکی استاندارد و مجزا استفاده شود، بهتر است یخچال در نزدیکی اجاق گاز قرار نگیرد و با دیوار پشتی نیز فاصله مناسبی به منظور تهویه هوا وجود داشته باشد.
باید از نصب پرده پارچه ای در مجاورت یا بالای اجاق گاز خودداری و در صورت لزوم از پرده کرکره استفاده کرد،از قرار دادن مواد سریع الاشتعال در نزدیکی اجاق و از باز گذاشتن پنجره نزدیک به آن باید پرهیز شود چرا که جریان شدید هوا می تواند باعث خاموش شدن شعله و نشت گاز در فضا شود.
همچنین در صورت مصرف طولانی مدت اجاق گاز باید به دلیل مصرف اکسیژن محیط حتما راهی برای ورود هوا در نظر گرفته شود ، هود آشپزخانه باید مرتب تمیز شود تا چربی های جمع شده درون آن سبب ایجاد آتش سوزی نشود. هنگام خرید وسایل برقی آشپزخانه مانند آبمیوه گیری و غذاساز و… نیز باید دقت شود تا لوازم از میان مارک های معتبر و استاندارد انتخاب شده باشد ، چرا که در این نوع وسایل تا تمام قطعات در جای خود قرار نگیرند و حداکثر ایمنی ایجاد نشود، دستگاه ها روشن نخواهند شد.
رعایت نکات ایمنی در خانه داری الزامی است
%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%84%d9%88%d8%af-3

زودپز را حتماً باید از نوع استاندارد انتخاب کرد و هیچ گاه بیش از دو سوم حجم آن را از آب پر نکرد هرگز از ادویه جات نباید درون زودپز استفاده کرد، چرا که ادویه ها سبب مسدود شدن راه خروج بخار شده و زودپز را در شرایط بحرانی قرار می دهد که می تواند موجب انفجار آن حتی در انواع زودپزهای استاندارد شود. هنگام باز کردن در زودپز باید احتیاط لازم را به عمل آورد تا بخار آب داغ به استفاده کننده آسیبی وارد نکند.
هنگام خرید چرخ گوشت، باید چرخ گوشتی را انتخاب کرد که سیم کوتاه و گلویی بلند و باریک داشته باشد و هنگام استفاده از آن نیز حتی برای یک لحظه چرخ گوشت را ترک نکرد. در صورت ترک چرخ گوشت نیز حتما باید آن را خاموش کرده و دو شاخه را از پریز جدا کرد و آن را دور از دسترس کودکان قرار داد. هرگز نباید گوشت را با دست، داخل چرخ گوشت قرار داد چرا که ممکن است دست افراد به درون دستگاه کشیده شده و باعث قطع یا له شدن انگشتان شود. بنابراین بهتر است از وسیله مخصوص این کار استفاده کرد.
اگر در محیط آشپزخانه یا حمام و توالت شیری را باز کرده و متوجه قطع آب آن شدند، حتما آن را ببندند چرا که در صورت ترک منزل و وصل دوباره آب، خانه دچار آبگرفتگی و در ادامه سبب ریزش سقف طبقه زیری خواهد شد. هنگام خروج از منزل حتی برای مدت کوتاه نیز باید چنانچه غذایی روی شعله گاز قرار دارد آن را خاموش کرد تا خطر سر رفتن غذا و نشت گاز یا سوختن غذا و آتش سوزی وجود نداشته باشد
استفاده از گاز پیک نیکی در آشپزخانه کار خطرناکی است و بهتر است این وسیله در خانه و فضای بسته به کار گرفته نشود.
هرگز نباید اجازه داد آب روی روغن داغ ریخته شود ، این عمل موجب ازدیاد شعله، پرتاب روغن و سوختگی پوست می شود. با این حال، اگر روغن خوراکی روی گاز آتش گرفت باید ابتدا شعله گاز را خاموش کرد و پس از آن نیز درپوشی بزرگتر از ظرف و در صورت نبود آن باید یک پارچه یا حوله بزرگتر مرطوب را روی آن قرار داد.
این عمل باید از سمت بدن خود فرد به سمت مخالف انجام شود تا شعله به طرف بدن و لباس آنان هل داده نشود، همچنین باید مراقب بود تا انگشتان دست دچار سوختگی نشود و در پایان نیز باید اجازه داد تا ظرف کاملا خنک شود چرا که این کار از پرتاب شدن روغن به بیرون جلوگیری کرده و آتش را خفه می کند.

 

نوشتن نظرات و ارسال آن برای ما